Dub
11
2021

Minimální mzda v čistém

Říká vám něco pojem minimální mzda? Nebo jste ho nikdy v životě neslyšeli? Pokud neslyšeli, pak patříte možná zrovna mezi šťastlivce, kteří mají vyšší mzdu, než udává zákon. Zákon udává hranici minimální mzdy. Jedná se o částku, kterou musíme dostat na výplatu, ať provádíme jakoukoliv práci na hlavním pracovní poměr při běžném pracovním úvazku (40 hodin týdně). Nemůžete tedy nikdy dostat méně peněz na výplatu, než je částka minimální mzdy a to ani v případě, že děláte popeláře, ani v případě, že děláte uklízečku. Je naprosto jedno, jakou práci vykonáváte, při běžném pracovním poměru, odpracovaných 40 hodin týdně, musíte dostat na výplatu podle zákona alespoň částku minimální mzdy. O jakou cifru se jedná? A jak se vše vypočítá?

notebook košík

V roce 2021 se jedná o částku 15 200 Kč. Tuto částku udává zákon a jedná se o takzvanou hrubou sumu. Z této částky se tedy teprve musí vypočítat čistá částka, kterou získáte fyzicky na výplatu.

Kalkulačka vám pomůže vypočítat z hrubé minimální mzdy tu čistou. Stačí zadat základní částku 15 200Kč do kalkulačky, případně doplnit o další parametry a hned uvidíte jaká je vaše minimální čistá mzda.

Minimální mzda má chránit lidi před chudobou. Má přívržence a samozřejmě také odpůrce. Pravdou je, že pokud by neexistovala, tak by vám zaměstnavatelé mohli za odvedenou práci platit jakoukoliv částku, třeba i daleko nižší.

bankomat

Pod tuto hranici tedy nesmí zaměstnavatel nikdy klesnout. Čistý výsledek je nejjednodušší vypočítat pomocí kalkulačky. Mělo by se jednat o částku 13 528 Kč, pokud nemáte děti, neuplatňujete slevy na dani, invaliditu a podobně. V posledních letech se minimální mzda každým rokem alespoň o pár set korun navyšovala. Minimální mzda je i jakousi motivací pro lidi, kteří nemají práci.

V roce 2021 se zrušil výpočet, který počítal s výsledkem pomocí superhrubé mzdy. Výše mzdy se většinou udává v hrubém, takže výsledek vypočítáme pomocí odvodů na sociálním a zdravotním ze strany zaměstnavatele a následně odvodů sociálního a zdravotního za nás osobně a pak se odečítá ještě daň z příjmů. Výsledek uvidíte na své výplatní pásce.