Dub
29
2023
Nezařazené

Komunikace – problém mnoha párů

Zamyslete se nyní nad svým vztahem. Máte si s partnerem o čem povídat? Dokážete si sednout večer v kuchyni, dát si kafe a povykládat si o tom, jaký jste měli den? Máte společné koníčky a zájmy, které byste měli důvod probírat? Dokážete mluvit o problémech?
dvojice na kávě
Všechny tyto oblasti jsou ve vztahu velice důležité a měli byste o nich umět mluvit. Nejdůležitější je umět mluvit o problémech. Nestydět se před partnerem v žádném ohledu. Musíte si vzájemně umět říct, co vás trápí. V životě vás mohou potkat zdravotní problémy, které mohou být i choulostivé. Ale víte, jak se to říká v manželství – v nemoci i ve zdraví. Může vás trápit něco z oblasti sexu, což je také pro mnohé z nás choulostivé téma, o kterém neradi mluvíme. Ale pokud jste partneři či manželé, sex je přece součástí tohoto vztahu. A pokud vám to neklape v sexu, bývá to mnohdy příčinou rozpadu vztahu, ať chceme nebo ne.
zamilovaný pár se světýlky
Je také nutné řešit problémy okolo dětí. V těchto ohledech je potřeba se domluvit a dohodnout, jakým směrem je chcete vést, a jak je vychovávat. Pokud půjdete každý jinou cestou, budete se zbytečně hádat a děti budou mít zmatek. Promluvte si, domluvte postup řešení nějaké komplikace.

A v neposlední řadě je důležité, umět si jen tak sednout, neřešit krize, finanční situaci, problémy dětí, ale umět si jen tak popovídat. Zeptat se: ,,Jak ses měl? Jaký jsi měl den?“ Toto je moc důležité. A víte proč? Jednou vaše děti vyrostou, odejdou na vysokou školu, dospějí a přestěhují se. A co se stane potom? Váš dům pak bude prázdnější, možná vám ubude i pár starostí, pokud nepřijdou další, a vy zůstanete s partnerem sami. Budete tu jeden pro druhého. A přeci nebudete jenom žít vedle sebe. Budete mít na sebe více času, ale pokud spolu neumíte komunikovat už teď, co bude potom? Je potřeba na to myslet již nyní a budovat si tak krásný vztah.

Až vám děti odejdou, budete si moci víc užívat jeden druhého. A navíc, pokud se spolu umíte hezky bavit, je to dobré právě i kvůli dětem. Jdete jim totiž dobrým příkladem a je tu velká šance, že to od vás odkoukají a budou se tak snažit i oni žít svůj život se svým životním partnerem.