Bře
05
2022

Dokud můžete a jste zdraví, choďte po schodech

Kdybyste si dali tu práci a jistý čas pozorovali, samozřejmě zcela anonymně a nezávazně, obyvatele panelových domů, v jakém rozsahu využívají výtah, pravděpodobně byste se dobrali zajímavému, ale nikoli překvapivému zjištění. Většina z nich, možná snad dokonce všichni, by se obloukem vyhýbali schodišti a vozili by se výtahem, třeba i do nižších pater. Přitom mají přímo v domě, doslova před nosem, tak perfektní cvičební pomůcku, a vůbec ji nevyužívají. Namísto toho mnozí z nich dochází do posiloven, kde se příliš nevětrá, a kde se na upocených madlech střídají desítky lidí. Chcete-li prospět svému zdraví, choďte a běhejte po schodech denně, a kdo z vás přemýšlí o realizaci schodiště v domě, ať už přímého či spirálového, měl by si být vědom, jaký zázrak bude mít k dispozici.

schodiště v památkovém objektu

Schody napodobují chůzi po horách – přemýšleli jste někdy nad tím, jak moc je zdravá vysokohorská turistika? Kromě čerstvého ionizovaného vzduchu a spousty energie z lesního porostu je to zejména chůze po nakloněné rovině vzhůru nebo dolů. I chůze z kopce je zdravá, neboť se tím procvičují svaly dolních končetin a lidé, kteří takto nachodí stovky kilometrů ročně, mívají méně zdravotních problémů a těší se i lepšímu psychickému zdraví. Máte-li to do hor daleko a nemáte zrovna dovolenou, běhejte po schodech a buďte rádi, že je máte.

kamenné schody

Chůze je základní lidskou potřebou – lidské tělo bylo stvořeno pro vzpřímený pohyb a chůze je naprostý pohybový základ, proto také máme osvalená stehna a lýtka mnohem více, než jiné části těla. Dnešní přetechnizovaná doba však chůzi příliš nepřeje – jezdíme autem, vlakem a autobusem, létáme letadlem, vozíme se na jezdících schodech (eskalátorech), pracujeme v kanceláři za stolem v sedě, těžkou manuální práci odvádí stroje a většinou u toho jen stojíme, pouze některé profese vyžadují chůzi jako předpoklad pro její výkon. Patříte-li i vy do této kategorie osob, které toho moc nenachodí, využijte schodišť pro svůj prospěch.