Asi není třeba říkat, že jsme se na elektřině stali prakticky závislými. Bez ní si již život zkrátka nedovedeme představit. Avšak není také pochyb o tom, že jen málokomu z nás se chce platit účty za elektřinu. Proto lidé hledají způsob, jak ušetřit.
Před několika lety prošla boomem solární energie. V podstatě to znamenalo, že se na střechu (či jiné místo, kam hodně svítí Slunce) upevnily solární panely. Ty pak vyráběly elektřinu interakcí se slunečními paprsky.
To mimo jiné znamenalo, že nepotřebují žádné palivo, a navíc jsou i ekologické, neboť při výrobě elektřiny nevznikaly žádné zplodiny. Na papíře to vše zní dobře, avšak ukázalo se, že skutečnost již tak růžová není. Problém je, že panely jsou málo výkonné a nezvládají pokrýt spotřebu domácnosti. Přesto se někde stále používají jako doplňkový zdroj elektřiny.
Pokud ovšem o ně máme zájem, pak je dobré zjistit, jaké mají fotovoltaické panely sety. Zde totiž máme hned několik možností, a laik může mít problém mezi nimi vybrat. Liší se pak počtem a velikostí panelů či například kapacitou baterie.
Zde je dobré si předem ujasnit, co od tohoto systému očekáváme, a podle toho vybírat. Je dobré se podívat na očekávaný výkon. Bude pro mé potřeby dostatečný? Musíme však vzít v úvahu, že pokrýt spotřebu domácnosti obvykle nezvládne ani ten nejlepší z nich. Je proto nutné mít realistická očekávání.
Dále je nutné hledět také na cenu. I když je samozřejmé, že kvalita by měla být přednější, je pochopitelné, že ničí rozpočet není neomezený. Je tedy dobré si předem stanovit cenovou hladinu, a v té hledat. Tak budeme mít jistotu, že se nezruinujeme.
Ještě předtím bychom si však měli rozmyslet, zda je pro nás solární energie vůbec vhodná. Za jakým účelem si ji pořizujeme? A co od ní očekáváme? Je také vhodné spočítat si, kolik nás to vše bude stát, a kolik ušetříme. Pak zjistíme, zda se vůbec vyplatí do ní investovat.