Kvě
15
2021

Jak zajistit, aby bylo zábradlí na balkón bezpečné?

Možná i vy jste si všimli, že se zábradlí stalo nedílnou součástí každého balkónu. To má samozřejmě svůj důvod. Koneckonců, ani majitelé nemovitostí nechtějí utrácet za zbytečnosti, zvlášť pokud se jedná o soukromý rodinný dům. Přesto jej i zde najdeme.

Důvod je samozřejmě poměrně prostý. Hlavním úkolem je zde chránit obyvatele před pádem. A mohli bychom říci, že to není potřeba, ale řekněme si upřímně, komu se někdy nestalo, že by uklouzl? Navíc zde máme i fakt, že v zimě se balkón může změnit doslova v kluziště.

balkon1

Podcenit samozřejmě nesmíme ani psychologický efekt. Koneckonců, kdo z nás by byl ochotný stoupnout si až k okraji, nebo například věšet prádlo zády k němu, kdyby tam nebylo? Nebo neměl strach pustit tam své děti? Asi jen málokdo.

Avšak aby mohlo plnit svou funkci, je potřeba, aby také splňovalo určité standardy. Ale jak poznáme, že je skutečně pro nás bezpečné se o něj opřít? Na to existuje hned několik způsobů.

V první řadě je potřeba vědět, že podobně jako zbytek domu, i zábradlí na balkón kmkdesign.cz podléhá kolaudaci. U novějších staveb si tedy můžeme být jisti, že skutečně odpovídá stanoveným požadavkům. U těch veřejných je zde navíc i fakt, že majitel nemovitosti rozhodně nebude chtít platit tučné odškodné za to, že se mu tam někdo vinou nekvalitní práce zranil. Je tedy jasné, že zábradlím v takovýchto stavbách můžeme důvěřovat.

balkon2

Dobrá, ale co v těch starších, neudržovaných? Zde se musíme podívat po jiných známkách. V první řadě je potřeba zhodnotit celkový stav. U kovu je dobré podívat se, zda není zrezivělý, především pak u úchytů. Pokud jde o dřevo tak zde musíme dát pozor na ztrouchnivění. To obvykle doprovází typický zápach, takže není takový problém jej odhalit.

Vhodnou zkouškou může také být zkusit jím pohnout. Pokud jím lehce zacloumáte a ucítíte, že se hýbe, pak je jasné, že asi není v nejlepším stavu. Od takového je lepší se držet dál.

V naprosté většině případů však není čeho se obávat. Proto mu s klidem můžete svěřit svůj život.