Dub
29
2023
Nezařazené

Na vzdělávání nejste staří nikdy

Možná pracujete v oboru, který je trochu jako vrcholový sport. Je vhodný jen do určitého věku, pak jdete profesně prostě do kytek. Nemusí to tak být nutně, ale často se to týká například profesí, kde je velmi silný důraz kladený na techniku a schopnost reagovat pružně na technické a technologické inovace, dále u profesí, kde je důležitá atraktivita, například modelky, dále jsou to některé umělecké obory, například profesionální balet.

výuka učitelky

Ovšem nemusíte pracovat nutně v oboru, který je „pro mladé“, někdy v daném oboru dojdete k takovému vyhoření, že zjistíte, že tudy cesta už nevede.

Někdy se může stát, že se Vám prostě v práci vůbec nedaří a výhledově Vám hrozí výpověď a to také není zrovna záviděníhodná situace.

Každopádně se z toho všeho nemusíte hroutit. Konec bývá zároveň i začátkem. Ovšem za předpokladu, že se neztotožníte s poraženeckým postojem.

Nikdy není pozdě začít. Ale to samozřejmě vyžaduje zásadní změnu odborných kompetencí a to není rozhodně jen změna v postoji nebo myšlení.

veřejná knihovna

Udržet se na trhu práce

Odborné kompetence získáte jen prostřednictvím vzdělávání. Někomu stačí tříměsíční rekvalifikační kurz, někdo musí začít studovat vysokou školu, což je skutečně běh na dlouhou trať.

Hodně lidem se do toho nechce, ale rozhodně to stojí za to. Je to velmi smysluplný mentální tréning, setkáte se s novými zajímavými lidmi a Vaše cena na trhu práce roste.

V současné době lidé v určitém věku mívají status nezaměstnatelní. Je to prý z důvodu věku, ale není to také proto, že lidé jsou neochotni se vzdělávat? Každopádně vzdělávání představuje smysluplnou prevenci proti nezaměstnanosti.

Samozřejmě člověk musí být soudný. Je pravděpodobné, že takovou medicínu nezačnete studovat ve čtyřiceti pěti letech, ale je celá řada oborů, kde v tomto věku začít studovat můžete.

Jednou z výhod je, že když nastoupíte do nového oboru, ještě nebudete na rozdíl od kolegů, kteří se oboru věnují již desetiletí, vyhořelí.