Dub
29
2023
Nezařazené

Výlety po naší vlasti

Mnoho lidí jezdí na dovolené tvrdošíjně do zahraničí a ani netuší, jaké krásy se skrývají v Čechách. Můžete se například přidat k těm návštěvníkům, kteří obdivují zámek Loučeň.

·        Tato barokní památka je jednou z nejnavštěvovanějších u nás.
 

·         Zámek je obklopený krásným parkem a aby návštěva bavila i děti, je tu vytvořeno dvanáct zábavných přírodních labyrintů a bludišť.

Když na počátku druhé světové války zemřel Alexandr Thurn-Taxis, byly interiéry zámku vyrabovány.

         Po válce zámek sloužil jako rekreační a výukové středisko.

         Pak i jako internát.

         Nakonec se ze zámku stal hotel.

zelený labyrint
Dnes jsou pokoje zrenovované a přístupné veřejnosti.

Litomyšl – perla Pardubického kraje

Městem, které je hojně navštěvováno, je i Litomyšl. Hlavním lákadlem bude určitě renesanční zámek, jehož vnější zdi jsou zdobeny sgrafitovými psaníčky.

·         Litomyšlský zámek je památkou, zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO.

Postaven byl v druhé polovině šestnáctého století. V jeho útrobách se skrývá jeden unikát. Tím je zámecké divadlo. Nejprve vzniklo ve druhém patře. Druhé bylo postaveno v přízemí a třetí, které je v provozu v současnosti, se nachází v zámeckých interiérech. Divadlo tu hráli i členové hraběcí rodiny Valdštejn-Vartemberků, kteří zámek vlastnili. Divadelní představení probíhala nejen pro pobavení rodiny, ale byli zváni i přátelé a lidé z města. Provozovaly se především oblíbené konverzační komedie. V roce 2013 bylo divadlo zařazeno do mezinárodního projektu Evropská cesta historickými divadly. A jestliže už tedy budete v Litomyšli, nezapomeňte se projít také historickým centrem. Náměstí nese jméno jednoho slavného rodáka. Určitě uhodnete, který to je.
zámek v Litomyšli

         Na zmíněném náměstí určitě každého zaujme dům U Rytířů, který pochází ze šestnáctého století.

         Je významný především svými renesančními prvky, které jsou k vidění v interiéru.