Kvě
25
2021
Nezařazené

Vedete své děti k úklidu již od malička?

Spousta dnešních mladých maminek prezentuje názory typu –
·         Nestíhám doma uklízet, protože mám malé děti.
·         Než trávit čas uklízením, radši se budu věnovat svým dětem.
·         Pokud k nám přijdete na návštěvu a uvidíte nepořádek, znamená to, že jsem máma, tudíž mi na úklid nezbývá mnoho času. Jestli chcete kritizovat mou domácnost, tak radši nechoďte.
Existuje mnoho dalších podobných názorů, pomocí kterých se maminky snaží omlouvat svůj nepořádek a samy tyto názory prezentují v různých diskuzích na toto téma.
mladá uklizečka
Není to ale absolutní nesmysl? Neměly by to být právě naše děti, kvůli kterým je nutné udržovat doma určitý pořádek? Vždyť jsou během vteřiny téměř všude. Neustále mají potřebu všechno ochutnávat, osahávat, stále jim něco padá na zem, prolezou téměř každý kout.
rozházené kostky
Vůbec není potřeba mít vše stoprocentně vydezinfikované, naleštěné, urovnané. S dětmi je to složité a maminky by nedělaly opravdu celý den nic jiného. Přílišná čistota není vlastně ani zdravá. Ale určitě se dá i s dítětem stihnout každodenní běžný úklid tak, aby byl doma takový normální pořádek, a aby nás nepřekvapila ani neočekávaná návštěva. Samozřejmě, pokud někdo přijde na návštěvu, měl by přijít kvůli nám, ne kvůli tomu, aby zkontrolovat, jak uklízíte. Ale jestli si návštěva přes haldy oblečení nebude mít ani kam sednout, nebo se bude štítit sáhnout na upatlaný stůl pro sklenici vody, nebudete se cítit trapně?
Navíc ani úklid s malým dítětem nemusí být tak nemožný. Zkusili jste někdy svoji ratolest do úklidu zapojit? Kdy jindy je ten správný čas, než od útlého věku? Učte své dítě správným návykům –
·         Aby si po sobě uklidilo špinavý talíř, když spapá večeři.
·         Aby si samo uklízelo hračky, které si roztahá po pokojíčku.
·         Aby si odneslo špinavé věci do koše na prádlo.
·         Zapojte ho i do úklidu pokojíčku. Dělejte to společně. Prach na dobře dostupných místech pod Vaší kontrolou zvládne utřít, nebo třeba i vysát alespoň kousek koberce.
úklid ilustrace
Je zřejmé, že to nebude dokonalé, ale důležité je, že si bude osvojovat tyto návyky, které se mu v životě budou moc hodit. Další výhodou je to, že nebudete jeho ,,služkou“ v budoucnu. Takže vidíte, že se můžete věnovat úklidu i dětem současně. A určitě si u toho užijete i spoustu legrace. Vaše děti budou pyšné na to, že Vám mohou pomáhat, ať už půjde o podávání kolíčků při věšení prádla, o míchání těsta na bábovku nebo vytahování lžiček z myčky.