Úno
11
2022

Druhy zahrad a jejich využití. Která je vhodná pro vás?

Existuje hned několik typů zahrad, a záleží na každém, kterému přizpůsobí tu svoji. Jedná se totiž nejen o vkus majitele, ale rovněž o využití zahrady, v závislosti na velikosti a umístění pozemku.

Užitková zahrada

V našich končinách se jedná o jednu z nejčastějších variant. Užitková zahrada je jednoduše typ zahrady, jejímž hlavním účelem je přinést majiteli užitek. Najdete zde ovocné, i zeleninové záhony, ovocné stromy i keře. Rovněž se na tomto typu zahrady často vyskytují užitková zvířata, takže zde naleznete králíkárny, slepice, nebo i větší chovná zvířata. Tato zahrada obvykle nebývá nijak zvlášť zdobená, protože už tak dá mnoho práce o ni pečovat. Většinou ji volí majitelé, kteří dávají přednost zdravé a domácí stravě, a najdou si čas na těžkou práci. Ačkoliv ještě nedávno platilo nepsané pravidlo, že užitkové zahrady už udržují pouze starší generace, mnoho mladých lidí si dnes právě takové zřizuje.

práce v záhonku

Anglická zahrada

Zde se jedná o typ zahrady, která se povětšinou zřizuje na větším kuse pozemku. Uvidíte zde spoustu keřů a stromů, okrasných laviček, ale také fontánek a pítek pro ptáky. Tuto zahradu většinou volí romantické duše, a slouží především k odpočinku. Péče o ni je rovněž celkem náročná, právě kvůli množství rostlin. Je vhodná k procházkám a rozmýšlení.

tulipány na zahradě

Americká zahrada

Americké zahrady jsou určeny především k využití volného času. Nezřídka zde uvidíte terasu s grilem a pohodlným posezením, velký trávník, kde si děti mohou hrát a sportovat, bazén, ať už nadzemní, či podzemní, a nějakou tu kůlnu, kde si kutil schovává své nářadí. Tento typ zahrady obvykle volí rodiny s dětmi, které si po náročném dni v práci touží pouze odpočinout a bavit se. Péče o tuto zahradu je nejméně náročná, pokud nepočítáme typickou květinovou předzahrádku.

Moderní zahrada

Moderní zahrada je místem, kde má vše svůj pevně daný řád. Keře jsou perfektně zastřižené do úchvatných geometrických tvarů, cestičky a chodníčky rovné a souvislé, nábytek kvalitní, drahý a samozřejmě stylový.