Zář
02
2021

Od semínka po bohatou úrodu

Vypěstovat vlastní ovoce a zeleninu je cílem většiny majitelů zahrady. Proto už od prvních náznaků probouzejícího se jara započne nezbytná příprava. Ve specializovaných prodejnách je možné vybírat z bohaté nabídky osiv, cibulovin či sazenic veškerých druhů zeleniny, vhodných k pěstování v našich klimatických podmínkách. Všichni, kteří by rádi na své zahrádce vytvořili záhon s bylinkami, mohou vyzkoušet zajímavý způsob jejich pěstování. Bylinkový sud. Je vhodný umístit i do menších zahradních prostor. Sud sice bude vyžadovat před prvním výsevem určité úpravy. Ale ty určitě stojí za to. Osázet se může bazalkou, petrželí, pažitkou, tymiánem, šalvějí, levandulí či mátou peprnou.

Osázená bylinková spirála

Zahradní úpravy

Obdobným způsobem je možné využít pro pěstování zeleniny vyvýšené záhony. Ty usnadňují nejen výsadbu, ale i kypření, zbavování plevelů, zalévaní a nakonec i sklizeň. Specializované prodejny mají v nabídce dřevěné polotovary, které se dají svépomocí spojit do potřebného tvaru. Jejich sestavením vznikne vyvýšený prostor, do kterého, po navrstvení zeminy promíchané vhodným hnojivem, je možné začít sázet. Cibuloviny, zelené saláty, mrkev, petržel, ředkvičky, hrášek, okurky, rajčata či papriku. Využít tyto vyvýšené záhony je možné využít i na pěstování okrasných dřevin. Anebo květin. Záleží jenom na vašem záměru.

vyvážená strava

Na jaře jsou vhodným oživením okrasných trávníků, na kterých je potřeba počítat se zvýšenou zátěží, aplikace univerzální směsi. Jejich součástí je hnojivo, které nastartuje rychlejší růst trávních semen. Důležitá je především následná péče. Pravidelným sečením trávy. Ať už elektrickou, benzínovou či sekačkou na bateriový pohon.

V jarním období je možné vysadit ovocné stromky, které rovněž vyžadují kvalitní přípravu půdy. V současné době jsou v největší oblibě stromky sloupovité. Které můžete pěstovat i ve velkém květináči na balkoně, nebo na terase domu. Vybrat si si můžete z mnoha nabízených odrůd jabloní, hrušní, třešní, slivoní, višní. Sklizeň ovoce je možné očekávat už v následujícím roce.