Dub
29
2023
Nezařazené

Zlaté časy v oblasti turistiky u nás

Podle dostupných zdrojů vycházejících z dat Českého statistického úřadu se v roce 2018 v naší zemi ubytovalo 21,3 milionů hostů. Jejich počet tedy meziročně stoupl o 6,4 procenta. Více však stoupla návštěvnost domácích turistů, ta stoupla o více než 8 procent. Ze zahraničí přijelo o téměř pět procent více hostů. Nejvíce to bylo osob z Německa, jejich počet se dostal přes číslo dva miliony. Podle údajů agentury CzechTourism u nás utratí cizinci za tuto zahraniční dovolenou v průměru dva tisíce korun na osobu a den.
pěší zona
Navýšený počet příjezdů a přenocování hostů zaznamenaly téměř všechny kraje u nás, s výjimkou Pardubicka, kde došlo k poklesu ubytovaných hostů i nocí o necelé jedno procento.
Ekonomická situace u nás podporuje cestování
Právě díky ekonomické konjunktuře se Češi naučili jezdit na krátké dovolené i několikrát za rok, což přináší profit právě tuzemským hoteliérům. Víkend na horách či pohodový víkend s wellness si může aktuálně dovolit téměř každý u nás. Aktuálním trendem je vyhledávání čtyř a pěti hvězdičkových hotelů s nadstandardními službami, což způsobuje, že oblíbené lokality nejsou plně obsazené pouze v rámci vrcholu jednotlivých sezon, ale v podstatě celoročně. Dá se tedy očekávat, že pokud nepřijde výraznější ekonomická krize, bude tento trend dále pokračovat. Může se tedy očekávat, že s rostoucí poptávkou budou také stoupat ceny ubytovacích zařízení a poskytovaných služeb.
Bezpečnost naší země podporuje rozhodování zahraničních turistů
Pro zahraniční turisty se stává bezpečnost dané země prioritou při rozhodovaní, kam se na dovolenou vydat. Potvrdil to průzkum i agentury CzechTourism. Protože Česká republika figuruje na šestém místě z hlediska minimální zločinnosti a politické stability, není tedy divu, že zahraniční návštěvy se navyšují každý rok.
tv věž
Nízko nákladové lety
Dalším faktorem, který podporuje příjezdy zahraničních turistů, je, rozmach nízko nákladových aerolinek, které dělají díky dostupnému cestování letadlem snadno přístupné všechny možné destinace světa. Nekontrolovatelný zájem turistů třeba díky tomu řeší například Amsterdam, kde, již byla plošně zakázána výstavba nových hotelů.