Bře
21
2022

Jaké problémy přináší hektický životní styl?

Současnost můžeme charakterizovat jako velmi psychicky náročnou. Zatímco dříve lidé pracovali spíše fyzicky, dnes se od nás vyžaduje především psychická aktivita, a to nejen v zaměstnání, ale často i doma. A něco takového si samozřejmě vybírá svou daň.

 

V první řadě je zde nutnost být prakticky neustále soustředěný a ve střehu. Buď máme nějaký pracovní úkol, který vyžaduje veškerou naši pozornost, nebo i mimo zaměstnání čekáme, kdy nám někdo napíše zprávu či zavolá, nehledě na to, že některé pracovní projekty je potřeba dodělat doma.

 

dnes se od nás vyžaduje neustálé soustředění

 

Také je zde mnoho věcí, které je potřeba mít neustále na paměti – důležité schůzky, hesla pro přístup k nejrůznějším věcem jak v práci, tak i v osobním životě, což také představuje námahu. Pokud k tomu přidáme prakticky neustálý proud informací, který se k nám díky internetu hrne, lze snadno pochopit, jak dostává náš mozek zabrat.

 

K tomu je také nutné přidat rychlý vývoj nových technologií. Ten v podstatě znamená, že se každou chvíli musíme naučit pracovat s novým zařízením. A i když nám může usnadnit práci, je pravděpodobné, že ze začátku s ním budeme mít problémy – a když už se jej naučíme dokonale ovládat, nahradí jej nový, modernější typ.

 

malování je dobrý způsob relaxace

 

Je tedy jen pochopitelné, že zvláště staří lidé mají problémy takovýmto nárokům dostát. To přispívá i k rozšiřování propasti mezi generacemi, neboť si rozumí ještě mnohem méně, než by tomu bylo jinak. Ovšem i pro mladého člověka je něco takového velmi náročné.

 

Důsledkem je pak vzrůstající počet lidí s depresemi a jinými psychickými poruchami. Ty pramení většinou z pocitu, že nezvládají vše, co by měli, a jsou neustále psychicky vyčerpaní. Nemají pak dostatek energie ani na to, aby se věnovali tomu, co by je bavilo.

 

Z těchto důvodů je dobré pokud možno zpomalit, alespoň o víkendu, a přestat na sebe klást vysoké nároky. Jednou za čas je vhodné na den či dva vypnout mobilní telefon a vypojit internet i televizi, pokud se tedy nebudete dívat na film. Uvidíte, jak vám něco takového jen prospěje.