Dub
29
2023
Nezařazené

Jak správně vybrat papouška a co od něho očekávat?

Před pořízením samotného papouška bychom měli zvážit několik důležitých bodů a faktorů, následně poté až vybírat daný druh. Tento tvor patří mezi nejdéle se dožívající ptáka, po dobu 5-80 let. Proto si musíte být jisti a vědět, že se dokážeme postarat o něj po celou tuto dlouho dobu života.
hlava papouška
O jakéhokoliv papouška není snadná péče a to i v případě, jedná – li se o menšího nebo většího. Vyžaduje neustále veškerou péči, přítomnost a kontakt, nemůže zůstat zkrátka bez povšimnutí. Rád si hraje, mluví a povídá s vámi. Je velice upovídaným a společenským tvorem.
Důležité je zjistit maximum veškerých dostupných informací na internetu nebo v odborné literatuře o daném druhu, vhodné prostředí a co vše vyžaduje a je zapotřebí k jeho chovu.
Někteří jsou odolní více chladným podmínkám nebo naopak teplým. Povahou jsou více upovídaní nebo hraví nebo rádi žijí ve větších skupinách. Vše samozřejmě záleží na charakteru, který je hodně individuální, ale také i na druhu.
Lepší je vybírat ručně dokrmovaného. Získá tím lepší přístup k lidem a je trošku ochočen.
Vhodným papouškem, který není moc hlučný, ale hravým a hodně společenským je Alexandr malý nebo Agapornis. Nejsou nikterak finančně náročnou záležitost. Mají pestrou škálu zbarvení. Jedná se o menší papoušky. Mezi větší bych ráda zmínil papouška Žako nebo šedého. Jsou hlučnějšími členy domácnosti a ocení velkou pozornost. Finanční náročnost je větší, jedná se většinou o desetitisíce.
K chovu se také váže dostatečně velký a vhodný prostor pro umístění klece, vybavení, dovádění a létání. A ano, samozřejmě vše rádi okusují a zkoumají. I úklid samotné klece a prostoru kolem ní zabere nějaký čas.
Velkou pozornost byste také měli věnovat správnému a kvalitnímu krmivu, doplňkům stravy, které přispívá nejen k růstu, ale hlavně zbarvení peří a spokojenosti papouška.
ara papoušek

Shrnutí důležitých faktorů:
-kamarád na hodně dlouho dobu
-dostatek času, který můžete věnovat novému kamarádovi
-výběr papouška podle povahy
-vhodný prostor
-velikost klece
-kvalita stravy

Nejdůležitější je však, jak budete k němu přistupovat a vychováte ho. Ne vždy je to jednoduchá záležitost, ale když se zamilujete, není co řešit.
Věřím, že vás tento kratičký článek neodradí. Pouze jsem chtěla poukázat na velmi základní, ale zásadní a důležité informace a zkušenosti s chovem, které by mohly pomoci.