Říj
15
2016
Nezařazené

Životní styl důchodců

Se stářím je spojeno mnoho jevů, které si mladší lidé vůbec neuvědomují. Nejen že ztrácíte fyzickou sílu a snižuje se vám kondice. Někteří důchodci bohužel ztrácejí své nejbližší přátelé, se kterými trávili volný čas. Společně s nimi tedy přicházejí i o aktivity, kterým se spolu věnovali.

hraní na klavír
Starý člověk tedy postupně přichází o všechny zvyky, které určovaly jeho životní styl. Proto je důležité pomoci důchodcům nalézt nové aktivity, díky kterým si budou stále udržovat pozitivní náhled na život a fyzickou zdatnost.
 

Nepodceňujte jejich schopnosti

            Jednou z aktivit, která je velmi účinná a zábavná, je učení se na hudební nástroj. Možná si říkáte, že to staří lidé nezvládnou, a že tohle je aktivita pro děti, ale to jste na omylu. Samozřejmě by bylo naivní očekávat, že se z vaší babičky stane hudební virtuóz. Učení hry na hudební nástroj má ale velmi příznivý vliv na fungování mozku a na udržování jemné motoriky rukou.

            Pokud se důchodce nějaké činnosti věnuje sám, například pletení, proč jej nezapojit do skupiny jiných důchodců se stejným zájmem? Pravidelný kontakt s lidmi totiž mnoha starým lidem schází, obzvláště pokud žijí úplně sami.

            V dnešní doběbabička čte klukům lze navíc vyzkoušet velmi zajímavý a osvědčený způsob, jak osamělého důchodce opět zapojit do chodu domácnosti. Rodina si totiž může úplně cizí babičku „pronajmout“. Tento fenomén je v dnešní době stále oblíbenější, protože je výhodný pro obě strany.

Zatímco rodina získá do domácnosti babičku, jejíž společnost a pomoc postrádá, důchodkyně se stane plnohodnotným členem rodiny, a nebude se už cítit osaměle, nebo nepotřebně. Tento zvláštní způsob zapojení se do rodiny samozřejmě není pro všechny a občas trvá déle, než důchodce najde takovou rodinu, která mu bude vyhovovat. Rozhodně to ale stojí za zvážení.

            Každému důchodci bude vyhovovat něco jiného, ale právě to, že bude zkoušet nové věci, mu bude dodávat motivaci a udržovat ho v pozitivní náladě.

4/5 - (1 vote)