Úno
22
2022

Babské rady v péči o zdraví

Takzvané babské, nebo lidové rady, nás doprovází v otázkách zdraví celý život. Některé skutečně zabírají, a to lépe než léky, jiné však mohou i uškodit. Jak je to tedy s babskými radami?

Cibule na kuří oko

Objevili jste na chodidle nohy něco, co velmi připomíná kuří oko, a na internetu vás překvapila zvláštní rada, přiložit si na toto místo přes noc nakrájenou cibuli naloženou v octu? V případě, že se skutečně jedná o kuří oko, může tato rada i zabrat. Jsou případy, kdy byla rada účinná, a kuří oko skutečně zmizelo. Funguje však jen v případě, že skutečně máte kuří oko, a ne třeba bradavici. Jistě je pro začátek lepší navštívit lékaře, se kterým se poradíte.

stará paní

Vyvolávání porodu po domácku

Pokud těhotná žena přenáší, nebo se už těhotenství chýlí ke konci, začne vyhledávat rady, jak si po domácku vyvolat porod. Mezi nimi jsou bezpečné rady, jako třeba maliníkový čaj, procházky, nebo sex. Jsou mezi nimi však i rady, které mohou ublížit ženě, i dítěti, jako třeba popíjení červeného vína, nebo umývání oken. A jak jsou tyto rady účinné? Ačkoliv se některé ženy dušují, jak jim rady zabraly, pravděpodobně se jednalo spíš o to, že dítě už bylo na porod připravené, a ten by nastal bez ohledu na zkoušení těchto pokusů. Ve spoustě případů totiž porod nenastal, a mnohdy přílišná fyzická námaha způsobila jen to, že byl porod bolestivý, a žena unavená. Pokud se vašemu gynekologovi nebude zdát, že přenášíte dlouho, pošle vás na vyvolávání porodu do porodnice.

ruce a kniha

Bolest zubů

Poté zde máme babské rady, které se pokouší řešit potíže, jako jsou bolesti zubů. Mezi nimi najdete třeba radu jako žvýkání cibule, kloktání slané vody, nebo hřebíček. Pokud vás však zuby bolí opravdu hodně, může jít o zánět, a určitě není dobré otálet. Raději ihned navštivte zubaře, který váš problém vyřeší.

Babské rady mají v mnoha případech skutečně něco do sebe, hodí se ale lépe na řešení jednoduchých zdravotních problémů, jako je nachlazení, průjem, nebo únava. Při zdravotních potížích je vždy lepší preventivně navštívit lékaře, protože i malé příznaky mohou značit velký problém.