Úno
19
2019
Nezařazené

Uzavřít či neuzavřít životní pojištění?


Životní pojištění lze rozdělit na tři různé druhy, které vám mohou v budoucnosti zachránit život. Volit můžete investiční, kapitálovou a rizikovou variantu. Ať se rozhodnete pro cokoli, tak si vždy musíte zodpovědět na několik otázek. Předem si určete, na co se chcete soustředit, kolik chcete měsíčně platit a jaká bude celková, konečná částka. A ještě jedna důležitá věc. Chcete si zajistit finance pro případ smrti, anebo si chcete naspořit na důchod?

černý budík u mincí

Riziko vs. kapitál vs. investice

rizikovém pojištění složku spoření nehledejte. Slouží totiž jako zabezpečení pro členy rodiny v případě vaší smrti. Zároveň vám může pomoci v případě trvalé invalidity, těžkého úrazu apod.

 

Kapitálová verze slouží pro případ smrti, ale i dožití. Když zemřete před koncem smlouvy, sjednaná částka bude vyplacena rodinným příslušníkům. Pokud se ale dožijete konce pojistné smlouvy, smluvenou sumu získáte jako peníze na dožití.

 

Poslední možností je kombinace dvou předchozích, a to prostřednictvím investiční varianty tohoto produktu. V tomto případě je konečná částka pohyblivá a závisí pouze na investiční strategii. Při vyplácení to chodí stejně jako u předchozích. Po smrti se vyplácí sjednaná částka, aktuální hodnota na účtu nebo obojí. Při dožití se vyplatí momentální hodnota úspor.

výpočet v kroužku

Velká pozitiva

Je pochopitelné, že největší výhodou je finanční jistota a ochrana, kterou do budoucnosti získáte. Při vhodném výběhu získáte dobré zhodnocení. Zajistíte nejen sebe během života, ale také svou rodinu v případě vaší smrti.

 

Negativa jsou tu také

Největším problémem je, že když se rozhodnete pro sjednání pozdě, tak vás může společnost odmítnout kvůli vašemu zdravotnímu stavu. Když si zvolíte špatnou variantu, tak se vaše peníze nemusí vůbec zhodnotit, což je vzhledem k dlouhé investici škoda. Nevyplatí se vám ani předčasně smlouvu zrušit, protože vás budou čekat poměrně vysoké ztráty.

 

Když to nezrušíte a dožijete se konce smlouvy, tak nemáte jistotu, že vám společnost vyplatí kromě sjednané částky i zhodnocení. Musíte také počítat s tím, že s penězi nebudete moci manipulovat dříve než vám skončí dojednaná doba. A vzhledem k tomu, že se uzavírá minimálně na deset let, tak je zapotřebí si to dobře rozmyslet.